EU-migranter lovas el och värme

Publicerad

Ett 60-tal rumänska romer som befinner sig i Blekinge får hjälp att återvända hem – och de har även fått löfte om att Rumänien betalar deras el-och värmekostnader i hemlandet.

Det är resultatet av ett samarbete mellan hjälporganisationer i Blekinge, privatpersoner och rumänska ambassaden, rapporterar P4 Blekinge.

Rumäniens hederskonsul i Sölvesborg har nämligen lyckats övertala rumänska staten att betala de återvändandes el-och värmekostnader hemma några månader framåt. Landet kommer även att erbjuda två yrkesutbildningar, rapporterar radion.

– Grundat på deras önskemål, deras problematik som de har berättat att de har i hemlandet, har vi skaffat en plan, säger Olivia Costea som är Rumäniens hederskonsul i Sölvesborg till P4.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.