Leni Björklund i Afghanistan

Uppdaterad
Publicerad

Försvarsminister Leni Björklund reste i dag i all hemlighet till Afghanistan för att träffa svenska soldater i fredsstyrkan Isaf och diskutera förbandets vardag.

Avresan hemlighölls av säkerhetsskäl, enligt vad en departementskälla upp- gav för TT. Björklund stannar i det konfliktdrabbade landet till onsdag.

På departementets hemsida skriver Björklund att soldaternas säkerhet och utrustning är viktig, men att det aldrig går att garantera att ingen kommer att skadas eller avlida pga sjukdom, olycka eller väpnad attack.

Det finns de som ifrågasätter varför Sverige skickar soldater till Afghanistan. Jag har stor förståelse för att de frågorna ställs. Svaret på frågan vad vi gör i Afghanistan är att vi bidrar till fred och säkerhet så att afghanerna kan bygga upp sitt land igen, skriver försvarsministern vidare.

Björklund beskriver Isafs (International security assistance force) huvuduppgift som att upprätthålla en säker miljö för att den afghanska regrinen ska kunna öka sitt inflytande i alla landets provinser och för att det internationella samfundet ska kunna göra sitt för landets återuppbyggnad och stabilitet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.