Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad avgår, uppger hon för TT. Foto: Nils Petter Nilsson/TT

Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad avgår i höst

Uppdaterad
Publicerad

Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad avgår vid partikongressen i november.

– Jag har varit partisekreterare i fem år och jag tänker att det är en bra tid att lämna nu, säger hon till TT.

Hon anger att det också är privata skäl med en nära anhörig som blivit sjuk som ligger bakom beslutet.

– Det finns inte en enskild orsak. Det har varit ett otroligt roligt uppdrag men också väldigt tufft.

Nyligen meddelade Baastad att hon lämnar sin riksdagsplats redan i höst. Motiveringen var att det är svårt att kombinera det med jobbet som partisekreterare. Det tolkades som att hon ville satsa mer på jobbet som partisekreterare.

Handplockad av Löfven

Nu kliver hon alltså av även det uppdraget. Frågan är om det är för att förekomma att valberedningen inte tänker föreslå henne på kongressen i november.

– Nej, det här var ett beslut jag redan hade fattat när Stefan Löfven gav sitt besked, säger Baastad.

Lena Rådström Baastad handplockades av Stefan Löfven till partisekreterarjobbet 2016, då hon efterträdde Carin Jämtin.

Han kommenterar beskedet på Facebook.

”Även om det är ett väldigt tråkigt besked respekterar jag hennes beslut. Lena har med sitt ledarskap visat på både trygghet och nytänk. Detta blev inte minst tydligt när pandemin drabbade vårt land, och vår organisation behövde ställa om och tänka nytt”, skriver Stefan Löfven.

Varit kritiserad

Under flera år har Lena Rådström Baastad mött intern kritik för att inte ha fått ut socialdemokratisk politik tillräckligt bra i det nya politiska landskapet där Socialdemokraterna samarbetat med två borgerliga partier och delvis tvingats föra deras politik.

– Alla som haft tunga ledaruppdrag vet att man behöver fatta tuffa och nödvändiga beslut och med det kommer både ris och ros, säger Baastad.

I valet 2018 fick Socialdemokraterna drygt 28 procent, det sämsta valresultatet hittills, och opinionssiffrorna ligger ett par procentenheter under det.

– Sett till Europa så står sig Socialdemokraterna relativt starkt, men det har varit ett utmanande läge, säger Baastad.

– Jag känner mig stolt över det framtidsrådslag vi genomfört till kongressen och den organisatoriska förändring vi genomfört, säger hon.

SVT har sökt Lena Rådström Baastad som väljer att inte kommentera beskedet utan hänvisar till intervjun med TT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.