Foto: Scanpix

”Säg nej till EU-skatt”

Publicerad

Folkpartiet vill markera mot förslaget om EU:s rätt att ta ut skatter. Linda Nordlund, ordförande för Liberala Ungdomsförbundet, LUF intervjuas under Almedalen.

Folkpartiet beskrivs som Sveriges mest EU-vänliga parti och driver ofta en linje om ökad befogenheter för unionen. Men nu måste partiet markera mot de förslag som förs om att unionen ska få rätt att ta ut skatter, som till exempel en transaktionsskatt på på finansiella tjänster.

– Unionen har fått skarp kritik från revisionsrätten, parlamentet och flera medlemsstater för hur man sköter ekonomin. Mot den bakgrunden kan inte Folkpartiet vara för att unionen ska få beskattningsrätt. En sådan kommer på sikt innebära allt mer av överstatliga skatter och det är inte så EU ska reformeras, säger Linda Nordlund, ordförande för Liberala Ungdomsförbundet, LUF.

Linda Nordlund intervjuas av Cecilia Gralde kl 16 på svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Almedalen 2013

Mer i ämnet