Ambulanspersonal oroliga för sommaren
Ambulanspersonal i Blekinge känner stor oro för sommaren eftersom de är rädda att neddragning på personal och vårdplatser gör att de får ännu mer att göra än idag.
Detta kommer att göra det ännu osäkrare för blekingarna att få ambulans när de verkligen behöver menar de. Sommaren med svårigheter att hitta personal inom sjukvården i Blekinge gör att man i ambulansgaraget gruvar sig för hur det ska bli.
Ambulansen drabbas
– Jag det är både personal och vårdplatser som kommer drastiskt att sänkas ner. Och vem är det i sista ledet då, när det gäller sjukvården? Jo, det är ambulansen som kommer att bli väldigt drabbad, säger Boris Nordenhielm, ambulansförare och fortsätter
– När tillgängligheten är försämrad så naturligtvis blir det en högre belastning någon annanstans.
#ETTSVERIGE – AMBULANSER
Landstinget Blekinge har satt ett mål på att nittio procent av akuta larm ska nås av ambulans inom en kvart, Det målet når man inte idag i Ronneby, Olofström och Sölvesborg.
Boris Nordenhielm upplever till och med att tillgängligheten har blivit sämre.
”Rullande vårdcentral”
– Äldre och oroliga ringer oss i sista hand när de inte fått vård på andra ställen. Det är inte alltid att behovet finns av en ambulans men vi är ändå tvungna att köra ut. Ibland känner vi oss som en rullande vårdcentral, säger Boris Nordenhielm.
Verksamhetschefen för akutkliniken Mats Berggren känner igen problemen men vill inte säga att ambulanser skickas ut i onödan. Han hoppas att de nya bedömningsbilarna med en ensam och erfaren sjuksköterska i som ska börja användas i höst ska förbättra läget.
– Fördelen med dem att de kan avlasta ambulansen genom att ta hand om lägre prioriterade larm, säger Mats Berggren.
Men riktigt så enkelt är det inte menar Håkan Klementsson som är ordföranden för Flisa, Föreningen för Ledningsansvariga Inom Svensk Ambulansvård.
– Det spelar ingen roll att köpa fler och fler ambulanser, vi kan inte hitta personal till dem. Det tar tid att bli en erfaren ambulanspersonal. det är brist på dem idag, säger Håkan Klementsson.
Antalet larm har ökat med tjugo procent i landet men om man bara åkte på de riktigt akuta larmen skulle Blekingarna få hjälp snabbare i sådana lägen menar Boris Nordenhielm.
– Om de var mer riktade på de akuta händelser där det behövs ambulanssjukvård så, ja, absolut! säger Boris Nordenhielm.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.