Dalapolisen har också erfarenhet då det här är tredje året i rad som nazistiska Nordiska motståndsrörelsen fått tillstånd att demonstrera i Dalarna på första maj.
Precis som tidigare år, i Borlänge 2016 och i Falun förra året, kommer många motdemonstranter att finnas på plats.
”Jättemånga poliser”
Vid en presskonferens på torsdagen fick polisens stabschef Thomas Hellgren frågan hur många poliser som kommer att finnas på plats i Ludvika, men någon siffra ville han inte uppge.
– Det kommer att vara jättemånga poliser där, säger han.
Ska använda drönare
Polisen kommer också att ha hjälp av kameror, kroppsburna, fast uppsatta och drönare.
Kommenderingschefen Mats Lagerblad, som också är lokalpolisområdeschef i Dalarna, påpekar man kommer att ha nolltolerans mot alla.
– Det faktum att man fått tillstånd betyder inte att man har fritt spelrum att agera hur som helst, säger han.
Ludvika 1 maj
Det är totalt nio partier och organisationer som fått tillstånd att manifestera i Ludvika på Första maj; Socialdemokraterna, SSU, S-kvinnorna, Byggnads, Kommunal, Dalarna mot rasism, Kommunistiska partier, Svenska kyrkan och Nordiska motståndsrörelsen.