Teodor Ek inne på Najaden, där konserten hålls. Foto: SVT

18-årige Teodor ordnar konsert mot psykisk ohälsa

Uppdaterad
Publicerad

I höstas hamnade han i en mental svacka. Det blev inspirationen till att ägna sig åt välgörenhet. Nu vill 18-årige Teodor Ek uppmärksamma psykisk ohälsa genom en gratiskonsert i Halmstad.

– Jag hade en period då jag mådde väldigt dåligt och även många runt omkring mig. Som artist har man lärt sig att använda känslorna till att göra någonting positivt, berättar Teodor Ek.

Den andra februari hålls konserten på Najaden i Halmstad, under namnet ”Tillsammans för varandra”.

Teodor Ek spelar piano, gitarr och sjunger. Foto: SVT

Under kvällen bjuds på akustisk musik från åtta lokala artister. För besökarna finns också möjlighet att prata med organisationer och företag som på ett eller annat sätt arbetar mot psykisk ohälsa.

– Hela projektet har gett mig kraft. Genom det här vill jag visa att man inte är ensam och att det finns hjälp att få, säger Teodor Ek.

I klippet ovan berättar Teodor Ek om sin konsert.

Lokala artister som uppträder

Ludvig Fritz, Miryu Manabe, Alva Lönnberg, Hanna Åhrén, Carolinn Svensson Franklin, Wael Mahrous, Teodor Ek och ungdomskören Nova Cantica.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.