Det senaste misstänkta mordet har beskrivits som mer eller mindre en avrättning som ägde rum strax innan klockan nio på fredagsmorgonen den andra juni. Offret, en man i 25-årsåldern, ska ha skjutits i huvudet.
Polisen har fortfarande ingen misstänkt men har efter ett stort antal vittnesförhör konstaterat att en svartklädd man lämnar den misstänkta mordplatsen på en svart moped. Nu söker polisen efter folk som har sett den mannen.
– Vi är i behov av uppgifter om en person som lämnade den misstänkta mordplatsen norrut på en cykelbana från Blåkullagatan och han ska sedan ska ha vikt av österut längs en cykelbana vid Drottninghögsvägen, säger utredningsledaren Andreas Göthager.
Finns filmmaterial
Det här skedde runt niotiden, alltså alldeles nära i tid till det misstänkta mordet.
Just nu håller polisen på att utreda det filmmaterial som finns från övervakningskameror i området och som kan ha fångat mannens väg eller till och med vad som hände vid porten där mannen sköts.
Ett annat spår polisen jobbar med är att undersöka samtalsloggen i offrets mobil.
– Men jag kan inte kommentera vad det gett i media, säger Andreas Göthager.
Polisen har heller ingen teori om vad för motiv som ligger bakom händelsen, om det är en ensam gärningsman eller är flera som agerat tillsammans.
– Men eftersom mordet skedde i dagsljus när många rör sig i bostadsområdet hoppas vi att folk kan berätta om de sett någon eller några som vanligtvis inte brukar vara där, säger Andreas Göthager.
24-åringen begravdes samma dag
Han bekräftar även att mordoffret umgicks i samma kretsar som den 24-åring som bragts om livet bara tre veckor tidigare och som hittades död i samma kvarter som det misstänkta mordet den andra juni. Men männen ska inte ha varit nära vänner enligt polisen.
SVT Nyheter Helsingborg har varit i kontakt med systern till mannen som dödades på Blåkullagatan.
Hon menar att det är helt felaktigt att hennes bror skulle ha någon som helst koppling till det andra misstänkta mordoffret. Och tillbakavisar att de överhuvudtaget umgicks i samma kretsar.
– Min bror umgicks inte med någon på Drottninghög. Han tränade och jobbade och hade sitt kontaktnät i andra delar av staden, säger systern.
En detalj som kopplar de båda händelserna samman är att 24-åringen begravdes samma morgon som det misstänkta mordet på Blåkullagatan ägde rum.
– Det stämmer, 24-åringen begravdes samma dag. Däremot har vi inte hittat någon koppling mellan utredningarna i övrigt men det är givetvis en faktor vi har med oss i utredningsarbetet, säger utredningsledaren för mordet på 24-åringen, Mattias Nildén.
I den här mordutredningen finns heller ingen misstänkt gärningsman.
24-åringen hittades invid en basketplan på Gulkullagatan på Drottninghög. Det innebär att det bara är 600 meter mellan de båda mordplatserna.
Kroppen hittades vid sjutiden på morgonen och polisens grundtes är att det också är där mannen blev mördad. Däremot har de inte kunnat konstatera om det skedde på fredagen eller likt fallet på Blåkullagatan i dagsljus på morgonen.
Mattias Nildén vill varken uttala sig om något misstänkt motiv, hur mordet skulle ha gått till eller om polisen hittat något mordvapen.
Hur ser du på utsikterna att kunna lösa det här fallet?
– Det kan jag inte säga, men vi är i behov av vittnesuppgifter, säger Mattias Nildén.
Artikeln har uppdaterats med kommentarer från det ena offrets syster.