Inom loppet av två dagar har det inträffat lodjursattacker på tamboskap i både Mullsjö och Habo kommun. Foto: Heiko Junge / TT

Ytterligare en lodjursattack – tackor dödade i Mullsjö

Uppdaterad
Publicerad

På fredagen konstaterades ännu en lodjursattack i den nordvästra delen av Jönköpings län, då två tackor i Mullsjö kommun dödats av rovdjuret. Det är den andra attacken på två dagar.

Länsstyrelsen i Jönköpings län har under fredagseftermiddagen besiktigat två döda tackor norr om Mullsjö, och konstaterat att de dödats av ett lodjur natten till idag. Som akutåtgärd tas de kvarvarande fåren in nattetid.

Under torsdagsmorgonen hittades sex får döda på en gård norr om Habo. Även där har länsstyrelsens rovdjursexpert konstaterat att det rör sig om ett lodjur som gått till attack.

Enligt länsstyrelsen är det inte möjligt att i nuläget avgöra om de två angreppen igår och idag har orsakats av samma lodjur.

Licensjakt i mars

I mitten av december blev det klart att tio lodjur får skjutas under året licensjakt på lodjur som äger rum i mars månad. Det är två fler djur än under licensjakten tidigare i år.

Beslutet om att tillåta licensjakt på tio lodjur har fattats för att reglera stammen då den är större än förvaltningsmålet som är fem familjegrupper. Målet är beslutat av Jönköpings läns viltförvaltningsdelegation.

Licensjakten begränsas till maximalt tio lodjur fördelade över sex jaktområden inom hela Jönköpings län. Lodjursjakten startar den 1 mars och varar som längst till och med den 31 mars.

Jakten kritiseras

Samtidigt finns kritiker till jakten. Svenska rovdjursföreningen har tidigare skrivit ett öppet brev till landshövdingarna i de tre smålandslänen där föreningen har bett länsstyrelserna att besluta att inte tillåta licensjakt på lo under 2022.

– Lodjuret är i grunden en fredad art, den är fridlyst, och det var den redan när vi gick med i EU. Och det är fortfarande en strikt skyddad art enligt EU-direktiven och genom vår egen lagstiftning, sa Robert Franzén som är regionansvarig för Svenska rovdjursföreningen i Småland/Öland i slutet av november.

I klippet nedan hör du mer om det.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.