Under ett par månader förra året infördes ett bevattningsförbud i Kumla kommun. I samband med det tog samhällsbyggnadsnämnden beslut om vilka åtgärder som ska göras när nivån i sjön Tisaren sjunker i framtiden.
Uppmanar att spara på vattnet
Åtgärderna handlade bland annat om att kommunen ska gå ut med en uppmaning att vara sparsam med dricksvattenförbrukningen när nivån nått 99,70 meter över havet, vilket den nu gjort i samband med den torra starten på sommaren.
– Att vattnet sjunker under sommaren och nivåerna blir lägre är helt naturligt. När det är varmt och hög avdunstning rinner det inte till lika mycket vatten som det gör under regniga årstider, säger Susanne Jarl som är teknisk chef på Kumla kommun.
Inget bevattningsförbud
Om nivån i Tisaren når 99,4 under perioden 1 mars – 31 augusti införs bevattningsförbud. Där är man inte i dagsläget, och med uppmaningen att vara sparsam vill man förhindra att hamna där.
– Man ska vara försiktig hur man använder vattnet och tänka efter i vardagen, säger Susanne Jarl.
Under onsdagen gick även Hallsbergs kommun ut med en uppmaning på sin hemsida, där de ber invånarna att vara sparsamma med vattnet.
Så kan du spara vatten
•Tvätta och diska fulla maskiner
•Jobba inte under rinnande vatten
•Duscha istället för att bada
•Duscha snabbt och stäng av vattnet när du tvålar och schamponerar dig
Källa: Kumla kommun