Idén om att skicka brev till äldreboendet väcktes hos läraren Anna Olsson på Vittsjöskolan. Hon hade sett liknande initiativ på andra platser i Sverige, och eftersom hennes elever precis har börjat lära sig skriva tänkte hon att det kunde vara kul att ha en mottagare.
Resultatet blev ett 40-tal brev till de boende på Skansenhemmet.
– Vi skrev till de äldre för att de ska bli lite gladare och så att de inte är så ensamma. För de sitter ju i ett rum själva, säger förstaklasseleven Enana Alabdulha.
Breven fick ett minst sagt varmt mottagande av de äldre på boendet.
– Hela min ungdom spelades upp för mig genom detta brevet. Det värmde hela kroppen att där är någon som tänker på en, säger Stig Gustavsson, boende på Skansenhemmet.
Planer för fortsatt kontakt
Enligt både skolan och äldreboendet är planerna att fortsätta hålla kontakt genom brevskrivande.
– Vi kan bli brevkompisar – att vi skickar till varandra, säger tredjeklassaren Molle Johannesson.
Läraren Anna Olsson hoppas även att eleverna och de boende ska kunna träffas lite längre fram när coronaviruset har mattats av.