Foto: Carl Carlert

Utredningen efter branden på Islamiska skolan läggs ner

Uppdaterad
Publicerad

Polisen lägger ner utredningen efter den anlagda branden på Växjö Islamiska skola.

Det var på midsommardagen förra sommaren som skolan brandhärjades och efter den tekniska undersökningen kunde polisen bekräfta att branden var anlagd.

Efter många förhör och vädjan till allmänheten om upplysningar går man nu bet och tvingas avsluta jakten på att hitta en gärningsman.

Muslimsk skola förstörd i brand

”Vi kommer inte längre”

– Vi har försökt att gå till botten med det här med tipsen och tittat på övervakningsfilmer men vi kommer helt enkelt inte längre, säger kriminalinspektör Marcus Gustavsson vid polisen i Växjö till tidningen Smålandsposten. 

En polisutredning kan påbörjas igen om nya uppgifter skulle dyka upp i ärendet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Muslimsk skola förstörd i brand

Mer i ämnet