Det är två bilder. Den till vänster är på en polisavspärrning. I bakgrunden står en polisbil. Den till häger är en bild på tillförordnad lokalpolisområdeschef i Nyköping Lisa Nilsson.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Lisa Nilsson, tillförordnad lokalpolisområdeschef i Nyköping, berätta mer om hur de ser på kopplingen och om polisen ser en etablering av större kriminella nätverk i stan. Foto: SVT

Polisen: Person i Nyköpings våldsvåg kan kopplas till Foxtrot

Uppdaterad
Publicerad

En person som är intressant i utredningen om den senaste tidens våldsdåd i Nyköping kan kopplas till det kriminella nätverket Foxtrot, enligt polisen. Något som Södermanlands Nyheter var först med att rapportera.

Sedan slutet av augusti i år har flera grova våldsdåd skakat Nyköping och i utredningarna har man hittat en koppling till det kriminella nätverket Foxtrot, vars ledare är Rawa Majid som också kallas ”Kurdiska räven”.

– Vi ser ingen koppling till själva konflikten utan till en viss person, säger Lisa Nilsson, tillförordnat lokalpolisområdeschef i Nyköping.

Våldsvågen i Nyköping

Om och i så fall vilken roll personen haft i dåden och om denne är frihetsberövad vill Lisa Nilsson inte kommentera i nuläget, på grund av utredningstekniska skäl.

Polisen: Inte gängrelaterat

Vid tidigare tillfällen har polisen uppgett att man inte tror att våldsvågen är gängrelaterad. Och den bilden har inte ändrats.

– Vi har inte ett pågående gängkrig i Nyköping. Inte alls, säger Nilsson.

”Bra framgång”

Flera personer sitter numera häktade misstänkta för att ha varit inblandade i antingen ett eller flera av våldsdåden.

Senast i onsdags häktades en person misstänkt för inblandning i skjutningen den 29 augusti. Två dagar innan häktades en annan person misstänkt för inblandning i sprängningen den 31 augusti.

– Vi har hittills ganska bra framgång i våra utredningar. Flera frihetsberövade och ett gott utredningsläge. Så det är positivt.

I videon: Hör polisen berätta mer på kopplingen, vad konflikten i Nyköping handlar om och om man ser en etablering av större kriminella nätverk i stan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Våldsvågen i Nyköping

Mer i ämnet