Ett fritidshus vid havet kostade 2018 i genomsnitt 1 091 000 kronor och dyrast är det i Båstad som tagit över förstaplatsen före Vaxholm i Stockholms skärgård. I Båstad kostar ett fritidshus vid havet i genomsnitt 4 629 000 kronor. I Vaxholm är genomsnittspriset 4 616 000 kronor, enligt tidningen Privata Affärer.
I 19 av 28 regioner som tidningen tittat på har det blivit dyrare att köpa hus. Den största prisökningen står Karlshamn och Sölvesborg för, med en ökning på 48 procent jämfört med 2017.
Utbudet minskar
Att priserna sticker iväg beror delvis på att utbudet av fritidshus fortsätter att minska. I majoriteten av områdena som tidningen tittat på har utbudet sjunkit under 2018 jämfört med året innan.
– Det byggs relativt lite nytt, allt fler fritidshus omvandlas till permanentboende och många sitter i dag på lågt belånade fritidshus med låga driftskostnader, säger Joakim Lusensky, analyschef på Mäklarsamfundet till tidningen.
Priserna under 2019
Vad som kommer att ske med priserna under 2019 beror delvis på vilka delar av landet man tittar på.
– Generellt tror jag vi kommer se en fortsatt försiktighet med mer eller mindre stillastående priser över hela landet möjligen med undantag för de marknader där det finns många utländska köpare, säger Joakim Lusensky.
Priserna i kommunerna 2018
Dyraste kommunerna
Kommun Snittpris, kronor
Båstad 4 629 000
Österåker/Vaxholm 4 616 000
Strömstad/Tanum 3 886 000
Billigaste kommunerna
Kommun Snittpris, kronor
Härnösand 1 086 000
Hudiksvall 1 091 000
Kramfors 1 101 000
Källa: Privata Affärer