Utöver utbyten och större renoveringar genomförs besiktningar, service och underhåll kontinuerligt av SL:s rulltrappor. En del av dessa arbeten sker underifrån i maskinrummen. Trafikförvaltningen menar att det då är är lätt att tro att hissen eller rulltrappan står stilla på grund av att det är fel på den, eftersom man som förbipasserande inte ser att det pågår service eller besiktningar.
Andra vanliga orsaker till att rulltrappor står still är att någon tryckt på nödstopp, skadegörelse på exempelvis handledare, eller grus som kommer in med våra skor och fastnar i rulltrappans kammar. Just kamfel är en av de allra vanligaste orsakerna till att rulltrappor tillfälligt stoppas. Sju av tio stopp beror på någon form av kamfel.
Orsaken till många av stoppen – politiskt beslut
Just nu beror dock de flesta av stoppen på att utbyten av rulltrappor pågår. Det var för sju år sedan som Region Stockholm, dåvarande Stockholms läns landsting, avsatte 1,5 miljarder till utbyten av rulltrappor och hissar i SL-trafiken i 2015 års budget.
Hittills har projektet bytt ut 128 hissar och 66 rulltrappor, men fler byten är på väg. Fram till 2025 ska 160 hissar, 135 rulltrappor och 2 rullbaneramper vara utbytta.
Hör mer om hur stillastående rulltrappor drabbar SL-resenärer i videon ovan.
På följande stationer kommer rulltrappa/hiss att bytas ut:
Slussen hösten 2023–2024, hiss och rulltrappa
T–Centralen våren 2022–2024, rulltrappor
Östermalmstorg hösten 2022–hösten 2023, rulltrappor
Midsommarkransen våren 2023–våren 2024, rulltrappor
Ropsten våren 2023–våren 2024, rullband
Fridhemsplan hösten 2022–hösten 2023, rulltrappor
Hornstull hösten 2024–hösten 2025, rulltrappor
Mariatorget hösten 2024–hösten 2025, rulltrappor och hissar
Zinkensdamm hösten 2024–hösten 2025, rulltrappor
Örnsberg hösten 2022, rulltrappor