– Det är självklart jättetråkigt att behöva göra personalneddragningar, säger Mia Sundvisson, kommunikationsansvarig BillerudKorsnäs i Grums.
Senast igår, torsdag, sa vd:n Petra Einarsson till SVT att det sparpaket som presenterades i mitten på september inte kommer slå hårt på Gruvön.
Nu framkommer det att verksamheten i måndags fick beskedet att cirka 30 tjänster försvinner. Något som P4 Värmland var först med att berätta. Vilka som berörs är inte klart än, men man har tidigare aviserat att det handlar om både kollektivanställda och tjänstemän.
– BillerudKorsnäs är ett stabilt och lönsamt företag och detta är en proaktiv åtgärd för att säkerställa framtida lönsamhet och stabilitet, säger Mia Sundvisson.
Klart i slutet av 2020
Förhandlingar med facket pågår och väntas ta några veckor.
– Vi tror oss kunna lösa mycket med pensionsavgångar, icke tillsatta vakanser och visstidsanställningar som löper ut, säger Mia Sundvisson.
Mot slutet av 2020 räknar man med att nedragningarna ska vara genomförda inom hela företaget.
– De som slutligen berörs kommer att få den hjälp de behöver i form av omställningsstöd, säger Mia Sundvisson.