Efter SVT:s rapportering och myndigheters insatser för att kontrollera bland annat arbetsvillkor på olika byggen i Skellefteå driver Socialdemokraterna frågan att Arbetsmiljöverket behöver ett kontor i kommunen.
Arbetsmiljöverket region nord har idag huvudkontor i Umeå och filialkontor i Luleå, Sundsvall och Östersund.
– Det finns 290 kommuner i Sverige och det vore orimligt att tänka sig att vi skulle ha kontor i varje kommun, kommenterar region nords chef Fredrik Hedlund.
Han har i det här området totalt 30 inspektörer som täcker ungefär halva landets yta.
– Som våra resurser ser ut idag inom myndigheten så täcker vi bara ungefär fyra procent av landets arbetsplatser med våra inspektioner.
Fredrik Hedlund påpekar också att det viktiga är att arbetsgivarna själva tar sitt ansvar. Resursfördelningen är ytterst en regeringsfråga.
Socialdemokraterna i Skellefteå fortsätter att driva frågan och poängterar att man vill ha ordning och reda på arbetsmarknaden
Hör Joakim Dahlgren (S) berätta om detta i klippet.
”Pinsamt för kommunen”
Oppositionens Andreas Löwenhöök (M) tycker att det är ett intressant agerande från socialdemokraterna.
– Det blir ju pinsamt för kommunen när det uppdagas att man upphandlat en aktör som får kritik för att inte leva upp till de grundläggande lagkraven, säger han och fortsätter:
– Sen blir det ytterligare en dimension att det sker i en socialdemokratisk kommun där man förväntar sig att det finns ett extra intresse för att bevaka den här typen av frågor.