Bolibompadraken kommer till Skellefteå under SM-veckan i mars nästa år. Foto: Pressbild

Barnen i fokus under SM-veckan

Uppdaterad
Publicerad

Den 20-26 mars nästa år intar SM-veckan Skellefteå. Men det är inte bara idrott som ska locka besökare. Bland annat kommer Bolibompadraken att göra besök på stadens torg.

Under lördagen kommer Bolibompadraken att finnas på torget i Skellefteå och redan under onsdagen blir det barnföreställning med Yankho och Daniel. Dessutom kommer det under veckan att finnas ett stort barnland på Vitberget med aktiviteter som skoteråkning och hinderbanor.

Allt detta är en del av en folkfest som kunnat anordnas med hjälp av stadens näringsliv. Bland annat står Skellefteå Kraft, Coop, och Boliden bakom projektet.

– Vi ser att näringslivet ställer upp för Skellefteå för att vi ska kunna visa upp vår allra bästa sida, säger Sinnika Sjunnesson, projektledare för SM-veckan, i ett pressmeddelande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

SM-veckan Skellefteå

Mer i ämnet