Under tisdagen kom den största delen av Kittelfjälls liftsystem i gång igen. Foto: Hotell Kittelfjäll

De flesta av liftarna åter öppna i Kittelfjäll

Uppdaterad
Publicerad

Den tuffa väderleken som råder i fjällvärlden gjorde att Kittelfjäll under måndagen valde att stänga ned alla sina liftar, med undantag för barnliften. Men i dag öppnade man åter upp alla liftar utom en.

Nu rullar alla liftar utom en, på som vanligt i Kittelfjäll. Det är den så kallade ”Hotelliften” som ännu står still, på grund av vädret som där ännu bedöms som för hårt.

– Fjället är ganska stort, liftarna står inte bredvid varandra. Hotelliften är mer utsatt för de västliga vindarna – det är olika vindstyrkor på olika delar av fjället, säger Jan Forsgren som är VD för Kittelfjällsliftarna.

Enligt Jan Forsgren kommer man vänta tills vinden har mojnat av innan ”Hotelliften” tas i drift igen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.