Gravljus och stenar vid vägkant, lastbil syns suddigt i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon ser du hur det ser ut vid korsningen på E4 dagen efter dödsolyckan. Foto: Tommy Forsgren/SVT

Här inträffade dödsolyckan på E4 – se kritiserade korsningen

Publicerad

Under måndagen inträffade en dödsolycka på E4:an vid korsningen i Djäkneboda. Boende i området har länge kritiserat utfarten. Olyckan utreds nu av polisen och Trafikverket.

– Att det här hände förvånar inte många, säger Bernt Hegebäck.

Boende har under en längre tid larmat om att avfarten på E4 är en livsfara och vädjat till Trafikverket att göra något åt korsningen.

Under måndagen körde en lastbil in i sidan på en personbil i samband med att bilen skulle köra ut på E4. Mannen i 70-årsåldern som körde i personbilen avled efter olyckan.

Trafikverket: ”Beklagligt”

Trafikverket vill inte kommentera dödsolyckan men har startat en utredning.

– Alltid när det gäller dödsolyckor och större incidenter så startar vi en egen utredning. Vi vill utreda om det finns brister i våra anläggningar och utformningen av vägar som vi ansvarar för, säger Peter Jonsson som är Trafikverkets presstalesperson.

Så du vill inte säga någonting alls om det som hänt?

– Nej. Det vore att föregå själva utredningen. Däremot är det självklart beklagligt att det händer, säger han.

Vissa åtgärder

Trafikverkets menar att man har identifierat brister i korsningen, kopplat till den tunga trafiken. Därför kommer en del åtgärder att göras under sommaren, men det är inga stora ingrepp.

– Det handlar om radier och skyltar för att göra korsningen säkrare, säger Peter Jonsson.

Det handlar inte om att bygga en avfart i norrgående riktning?

– Nej. Det finns inga planer på det. Inte i nuläget, säger han.

Olyckan utreds också av polis som vårdslöshet i trafik. Ingen person är delgiven misstanke om brott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.