För några dagar sedan berättade SVT att Skellefteås konståkare inte har tillgång till is när Skellefteå AIK:s hockeylag har avslutat sin säsong. Nu blir diskussionen en politisk fråga. I en interpellation till kommunfullmäktige skriver centerpartisten Carina Sundbom att avsaknaden av is för konståkarna rimmar illa med att Skellefteå vill vara en ”jämställd tillväxtkommun”.
– Jag blev väldigt upprörd när jag fick höra att de inte har samma möjligheter att träna på is som hockeyalget. Jag skulle vilja att de får samma möjligheter att träna på is så länge som deras säsong är igång. Konståkarna har ju säsong hela vägen in i maj, säger hon till SVT.
”Spelare tvingas resa till Luleå”
I sin interpellation beskriver Carina Sundbom att de 180 konståkarna i Skellefteås konståkningsklubb, med mestadels tjejer och bland annat fem A-tävlingsåkare på högre nivå i klubben förlorade sina möjligheter att träna på is i innan april.
– Jag tycker det är märkligt att vi har fyra orter med ishallar, i stan, Boliden, Burträsk och Clemensnäs, men ingen fick behålla konstisen. Varför måste ALLA isar tas bort när hockeysäsongen slutar? Det är ju fortfarande konståkningssäsong i maj, skriver Carina Sundbom i interpellationen och säger att åkarna tvingas resa till Luleå för att kunna fortsätta träna.
Sundbom menar att det borde vara möjligt för kommunen att åtminstone ha öppet i en av de fyra hallarna som finns, speciellt efter att fritidsnämnden haft ett överskott på 26 miljoner kronor förra året, säger hon.
– Att strunta i konståkarnas behov och förutsättningar, där flertalet aktiva är tjejer, bara för att hockeysäsongen är över, tycker jag är könsdiskriminering. Och det rimmar illa med att Skellefteå vill vara en ”jämställd tillväxt kommun”, skriver hon i interpellationen.