Krysset i kartan visar ungefär var i Västerås det aktuella bostadsområdet ligger. Foto: Google/WEC360

69 hyreslägenheter byggs i Tegnérlunden i Västerås

Uppdaterad
Publicerad

Nu ska bostadsområdet Tegnérlunden i Västerås växa mer. I höst startar kommunala bostadsbolaget bygget av två hus med ytterligare 69 nya hyreslägenheter i området.

Enligt ett pressmeddelande har Mimer nu upphandlat ByggPartner för att uppföra två hus med totalt 69 bostäder, fördelade på 2-3 rum och kök. Den preliminära inflytten beräknas till vintern 2021-2022.

Målet är att kunna erbjuda bostäder i olika lägen och i områden där hyresrätter blandas med bostadsrätter, enligt Mimers vd Mikael Källqvist.

– På Tegnerlunden bygger vi bra lägenheter i ett område som har bra närservice och som samtidigt är nära centrum, säger han bland annat i ett uttalande.

Totalt byggs det omkring 300 bostäder på den gamla industrimarken i kvarteret Tegnerlunden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.