Foto: Västmanlands Teater

Teater om den stora skogsbranden i Västmanland visas på SVT

Uppdaterad
Publicerad

Uppsättningen ”Den stora branden” från Västmanlands teater kan ses på SVT den 4 maj klockan 20.00.

Pjäsen, som skildrar den stora skogsbranden i Västmanland 2014 hade premiär på Västmanlands teater i oktober 2018, och den har spelats under hösten med fler föreställningar under våren 2019.

– Responsen på Den stora branden har varit större än jag någonsin vågat hoppas på. Så roligt att personer som missade föreställningen nu kan få ta del av den på tv, säger teaterchef Niklas Hjulström.

Pjäsen sänds i SVT2, lördagen den 4 maj klockan 20.00. Sändningen inleds med ett förprat med Niklas Hjulström.

Det är första gången en föreställning från Västmanlands teater filmas och visas upp på nationell tv.

Niklas Hjulström, chef för Västmanlands teater. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.