Dödsskjutning i centrala Norrköping

Publicerad

En person har skjutits till döds i centrala Norrköping, enligt polisen. Personen hittades med skottskador i området Lagerlunda och fördes med ambulans till sjukhus, men dennes liv gick inte att rädda.

Polisen har inlett en förundersökning om mord, men vad exakt som har hänt vill polisen inte gå in på.

En person har gripits misstänkt för medhjälp till mord. Ett intensivt utredningsarbete har pågått under natten och flera personer som anses ha uppgifter att lämna har hämtats till förhör, enligt polisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.