Eldupphör förlängs med två dagar

Publicerad

Det tillfälliga eldupphöret mellan Hamas och Israel förlängs med två dagar, uppger medlarlandet Qatar.

”Nationen Qatar tillkännager, som del av den pågående medlingen, att en överenskommelse har träffats om att förlänga den humanitära vapenvilan i ytterligare två dagar i Gazaremsan”, uppger Qatars utrikesdepartements talesperson Majed al-Ansari på X.

Israel bekräftar förlängningen, men meddelar att den inte kommer att träda i kraft förrän gisslan som väntas friges på måndagen faktiskt har släppts.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.