Gå direkt till textinnehållet
Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands storskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Följ SVT:s liverapport med senaste nytt om kriget.

Rysslands storskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Följ SVT:s liverapport med senaste nytt om kriget.

Putin talar vid ett möte med Rysslands namnskylt framför sig

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Norge och Finland har haft samtal med Putin – vad betyder det för kriget? Foto: Pavel Bednyakov /AP/TT

Kriget i Ukraina

Oscar Schau bylinebild
Oscar Schau
SVTReporter

USA: Kan signera mineralavtalet nästa vecka

USA och Ukraina kan komma att skriva under det omdiskuterade mineralavtalet under nästa vecka, säger finansminister Scott Bessent till Fox News.

- Vi har fört vidare ett färdigt dokument för ekonomiskt partnerskap. Det ses just nu över av ukrainarna. Vi hoppas kunna gå vidare med diskussioner om helheten och kanske även signera nästa vecka, säger han.

- Jag är säker på att vi kommer få detta underskrivet snabbt.

Ukraina har tidigare sagt sig vara villiga att skriva under, men processen tog ett abrupt slut i och med bråket i Vita huset.

Överblick

SVT-avatarSVT-avatar
Edith Lindvall
SVTreporter
Karta över tankers.
Foto: Greenpeace Ukraine

Sju ryska tankers på väg mot USA

Greenpeace Ukraine har identifierat sju tankerfartyg på väg från Ryssland till USA natten mot fredag.

Det ska handla om 288 000 metriska ton diesel, och är enligt Greenpeace de första leveranserna inom ramen för dieselavtalet mellan Trump och Putin från den 9 oktober.

Kartan som Greenpeace publicerat visar fartygen utspridda över Atlanten, med ett av dem på väg in mot USA:s östra kust.

”Greenpeace varnar för att transporterna strider mot de europeiska sanktionerna och är olagliga enligt amerikansk lag, och kräver därför att fartygen vänder om”, skriver de på sin hemsida.

SVT-avatarSVT-avatar
Edith Lindvall
SVTreporter

Uppgifter: Ukraina pausar energiattacker

Ukraina pausar sina attacker mot energianläggningar i Ryssland efter påtryckningar från USA, enligt uppgifter till Wall Street Journal.

Den inofficiella pausen ska ha påbörjats redan i förra veckan och kommer att fortsätta till efter USA:s mellanårsval, alltså minst till den 3 november.

Det finns inga officiella bekräftelser från Kyjiv gällande pausen.

SVT-avatarSVT-avatar
Edith Lindvall
SVTreporter

En död i Kyjiv och Dnipro strömlöst

Flera distrikt i den ukrainska huvudstaden har utsatts för ryska drönarattacker under torsdagskvällen, meddelar den militära administrationen i Kyjiv.

Ett lagerhus i Darnytskyj-distriktet har börjat brinna, området nära ett bostadshus har träffats av vrakdelar i Dnipro-distriktet.

”Tyvärr har en person omkommit till följd av en fiendeattack”, skriver de strax före klockan klockan elva på kvällen.

Den sydvästra staden Dnipro har också drabbats under natten. Enligt Kyiv Independent är 350 000 människor utan ström efter ryska attacker.

SVT-avatarSVT-avatar
Natalie Radlovacki
SVTreporter

Anställd vid kärnkraftverket i Zaporizjzja dödad

En anställd vid Ukrainas kärnkraftverk i Zaporizjzja dödades i en drönarattack på torsdagen, uppger FN:s atomenergiorgan IAEA i ett inlägg på X.

Personen ska ha varit svetsare vid kärnkraftverkets centrala reparationsverkstad. Myndigheten lämnade inga ytterligare uppgifter om omständigheterna kring attacken eller vem som låg bakom den.

IAEA:s generaldirektör Rafael Grossi upprepade sin uppmaning till militär återhållsamhet i området kring anläggningen.

SVT-avatarSVT-avatar
Julia Selin
SVTreporter

Putin: Östersjön får inte bli som Hormuzsundet

Ryssland står bakom alla åtgärder som ämnar att återställa relationerna med europeiska länder, säger Vladimir Putin på torsdagen enligt Reuters.

Han kommenterade bland annat samtalet med Norge och Finland tidigare i veckan. Putin poängterar att Ryssland är förberedda på ett eventuellt krig med Europa – men att det inte är något man vill se, enligt nyhetsbyrån.

Han varnar för att det inte finns några vinnare om spänningarna eskalerar för långt, och säger att Ryssland inte vill att Östersjön ”hamnar i samma situation som Hormuzsundet”.

Oscar Schau bylinebild
Oscar Schau
SVTreporter

Støre ryter ifrån – kräver rättelse om Putin-samtal

Rysslands president Vladimir Putin lade större delen av samtalet med sina nordiska kollegor på att läxa upp dem om rysk historia, rapporterade tidningen Financial Times med hänvisning till källuppgifter.

I en intervju med VG tillbakavisas detta av Norges statsminister Jonas Gahr Støre, som kräver att tidningen gör en rättelse.

Enligt de tre anonyma uppgiftslämnarna ska merparten av tisdagens 90 minuter långa samtal mellan Putin, Støre och Finlands president Alexander Stubb ha upptagits av den påstådda ryska historielektionen.

Financial Times säger dock till VG att de står fast vid sin journalistik och inte kommer att göra någon rättelse.

(TT)

Oscar Schau bylinebild
Oscar Schau
SVTreporter
Den träffade stationen i Dnipro. Foto: Ukrainska räddningstjänsten

Rysk attack mot tågstation – många döda

Minst 13 personer har dödats i en rysk drönarattack mot en tågstation i Dnipro, skriver regionens guvernör på Telegram. Flera personer vårdas på sjukhus och beskrivs som allvarligt skadade.

Drönaren slog ned på en plattform där ett tåg för tillfället stod stilla.

President Volodymyr Zelenskyj sänder sina kondoleanser till offrens familjer och manar omvärlden till handling.

”Det är dags för nya, starkare sanktioner från EU, USA och G7, skriver han på Telegram.

Oscar Schau bylinebild
Oscar Schau
SVTreporter

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Viktor och Iryna flydde från den ockuperade staden Olesjky i södra Ukraina under hösten.

Ukraina: Vapenvilan i Olesjky håller

Den lokala vapenvilan i staden Olesjky håller och har i skrivande stund varat i över 50 timmar, meddelar Dmytro Lubinets, det ukrainska parlamentets kommissionär för mänskliga rättigheter.

Nödhjälp håller för närvarande på att samlas in samtidigt som minröjning av rutterna in och ut från orten pågår, enligt honom.

”Parterna håller sig helt till överenskommelsen och inga brott mot vapenvilan har registrerats”, skriver Lubinets på Facebook.

En humanitär katastrof råder sedan en tid i det av Ryssland ockuperade Olesjky, där invånarna varit utan mat och viktiga samhällsfunktioner. Vapenvilan är tänkt att vara fram till den 1 november.

Oscar Schau bylinebild
Oscar Schau
SVTreporter

Ukraina: Tiotusentals civila kvar i Donetsk

57 000 civila, däribland 1 700 barn, befinner sig fortfarande i områden där aktiva strider pågår i Donetsk, uppger regionens guvernör för Ukrinform.

Donetsk har sedan länge varit skådeplats för krigets mest intensiva strider. Närmare 1,5 miljoner människor har evakuerats därifrån, ett arbete som fortfarande pågår.

Ukraina kontrollerar fortfarande omkring 20 procent av Donetsk, vars fullständiga ockupation står i centrum bland Rysslands krigsmål.

Ukrainarna kontrollerar ännu tre av de fyra större städerna där som tillsammans utgör landets befästa ”fästningsbälte” och har under året pressat tillbaka ryssarna i regionens norra delar.

SVT-avatarSVT-avatar
Edith Lindvall
SVTreporter

Hundratals drönare över Moskva

Mellan klockan halv nio på onsdagskvällen och sju på morgonen dagen därpå, lokal tid, flög 613 drönare mot Moskvaregionen, enligt borgmästare Sergej Sobyanin.

”De flesta avvärjdes av försvarsdepartementets luftförsvar redan långt utanför staden. 231 drönare förstördes när de närmade sig Moskva”, skriver han i sitt senaste av en rad inlägg på sociala medier, denna publicerad 05.09.

Det exakta antalet som avfyrades från Ukraina är fortfarande oklart då Ryssland bara rapporterar de drönare som genomskjuts.

Sobyanin har inte skrivit om någon skadats under nattens anfall.