På plats: Här slog missilen mot bron i Kyjiv – ”Lamslår staden”
Ryssland har återkommande attackerat broar över floden Dnipro som delar Kyjiv. Natten till lördag attackerades den så kallade Norra bron på nytt. SVT besökte nedslagsplatsen.
Rysslands invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022. Följ SVT:s liverapport med senaste nytt om kriget.
Rysslands invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022. Följ SVT:s liverapport med senaste nytt om kriget.
Ryssland har återkommande attackerat broar över floden Dnipro som delar Kyjiv. Natten till lördag attackerades den så kallade Norra bron på nytt. SVT besökte nedslagsplatsen.
32 ryska robotar tog sig igenom det ukrainska luftförsvaret under nattens angrepp mot Kyjivregionen mot vilken totalt 36 robotar avfyrades, skriver president Zelenskyj på Telegram.
Han vädjar om ytterligare luftvärnsrobotar från USA och Ukrainas partners, något han gjort en rad gånger under krigets gång.
”Det råder dessvärre en stor brist på jaktrobotar till Patriotsystemen och USA är bäst positionerat för att hjälpa till med detta”, skriver Zelenskyj.
I slutet av oktober godkände USA försäljningen av 500 robotar till Ukraina. President Zelenskyj uttryckte tacksamhet men uttryckte allvarlig oro för att leveranserna kan dröja flera år.
Minst 55 personer dödades i den ryska attacken mot byn Komysjuvacha på måndagen, enligt Ukraina, och landets militära underrättelsetjänst (GUR) säger sig nu ha identifierat de ryska officerare som utförde angreppet.
”GUR påminner er om att det kommer rättfärdig hämnd för varje krigsbrott som utförs gentemot det ukrainska folket”, skriver de.
Flera flygbomber riktades mot en skola där humanitär hjälp delades ut i Komysjuvacha. Arbetet med att gräva fram kroppar från rasmassorna har pågått hela veckan och många människor saknas forfarande.
President Volodymyr Zelenskyj har sagt att så många som hundra personer kan ha dödats i attacken.
Rysslands nattliga luftangrepp mot Ukraina bestod av 172 drönare och 36 robotar – och samtliga riktades mot Kyjivregionen, skriver president Zelenskyj.
Energisektorn utgjorde fortsatt den huvudsakliga måltavlan, enligt honom. Flera personer skadades och en bro, bostadshus och en förskola träffades.
Angreppet sker inför nästa veckas trilaterala samtal mellan Ukraina, USA och Ryssland i Abu Dhabi.
”När Ryssland försöker försätta miljonstaden Kyjiv och hela landet i totalt mörker kan inte Ukraina lämnas ensamt. Vi räknar med ökat stöd från USA. Vi räknar med ökad uppmärksamhet gentemot Ukraina från den amerikanska kongressen”, skriver Zelenskyj.
Minst fem personer har skadats i nya ryska angrepp mot Kyjiv under natten, skriver borgmästaren Vitalij Klytjko på Telegram.
Flera hus skadades i attackerna, bland annat en förskola, och bränder bröt ut. Också en bro åsamkades skador och trafiken har stängts av.
”Explosioner i Kyjivs utkanter. Fienden angriper infrastruktur med ballistiska robotar”, skriver borgmästaren Vitalij Klytjko på Telegram.
Antalet dödsoffer har stigit till 53 efter den ryska attacken mot byn Komysjuvacha på måndagen, meddelar regionens guvernör på Telegram.
”Mina kondoleanser till alla de som förlorat sina nära och kära.”
Räddningsarbetet efter angreppet pågår ännu och allt fler kroppar har i veckan grävts fram ur rasmassorna – åtta bara i dag, enligt räddningstjänsten. President Zelenskyj skrev igår att så många som 53 fortfarande saknas:
”Närmare 100 personer kan ha dött på en enda dag.”
Enligt Ukraina så slog flera ryska flygbomber ned vid en skola där invånarna regelbundet hämtade humanitär hjälp. Vid tillfället befann sig ett stort antal personer på platsen.
Ryssland avfyrade 227 drönare mot Ukraina under natten, varav 196 sköts ned, enligt Ukrainas flygvapen.
Projektilerna slog ned på 14 platser, bland annat i Cherson, Rivne och i Sumuregionen. Minst en person dödades och flera skadades, skriver Suspilne.
Ryssland, som sedan tidigare gjort klart att man riktar in sig på Ukrainas energiinfrastruktur, sa under morgonen att man bombat ett kraftverk nära staden Sumy, skriver Reuters.
Ukraina verkar i sin tur ha slagit mot ett raffinaderi i ryska Krasnodar, enligt den ukrainska kanalen Exilenova. Det vore i så fall den senaste attacken mot den ryska oljeindustrin, angrepp som kraftigt intensifierats under året.
USA:s president Donald Trump träffade ryska sändebud i Vita huset under torsdagen. Han vill inte avslöja vad som diskuterades, men tror på en uppgörelse snart.
”Det kommer att bli en uppgörelse, det kommer att bli ett stort avtal och det kommer att omfatta mer än bara Ukraina”, sade Trump och tillade att det kanske kommer att omfatta hela Europa.
Trump träffade däremot inte de ukrainska sändebuden, som likt de ryska var på plats för ett evenemang till ära för Melania Trumps insatser för att förhandla fram ett eldupphör i Oleshky.
Två personer har skadats i Izyum i Kharkiv-regionen sent på torsdagskvällen, meddelar områdets militäradministration.
Centrala och södra delar av staden träffades i i de ryska attackerna. Två flerbostadshus och cirka tio privata bostadshus samt affärslokaler skadades.
Elinfrastrukturen har påverkats och många i stora delar av staden är nu utan el.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hoppas att Demokraternas framgångar i USA:s mellanårsval kan innebära ökat stöd till Ukraina framöver.
– Det finns hopp nu om att det finns en maktbalans och att vi kommer att få mer stöd, säger han till tyska ZDF.
President Donald Trumps positiva inställning gentemot Ryssland och dess president Vladimir Putin har skapat oro i Ukraina och Europa. Nu tror Zelenskyj att om den nya kongressmajoriteten börjar prata om ökat stöd till Ukraina kan det ”påverka Putin”.
– Putin kommer att fundera på om det är vettigt att fortsätta kämpa om stödet bara fortsätter att växa. Logiskt sett kommer det att leda oss till möjliga förhandlingar och en möjlig fred, säger han.