Ahmadreza Djalali, den svensk-iranske forskaren som sedan 2016 sitter fängslad i Iran, har drabbats av en hjärtinfarkt.
”Vi är skärrade, hans hälsa försämras mer och mer – något vi har varnat den svenska regeringen om flertal gånger under senaste tiden. Nu har det gått så långt att han har fått en hjärtinfarkt”, skriver hans hustru, Vida Mehrannia i ett meddelande till SVT Nyheter.
Hon uttrycker stor oro över makens snabbt försämrade hälsa och uppmanar den svenska regeringen att agera.
”Han kan dö när som helst. Han måste få komma hem och vårdas omedelbart. Svenska regeringen måste agera innan det är för sent”, skriver Vida Mehrannia.
Sveriges krav på Iran
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) har tagit del av uppgifterna om Djalalis försämrade hälsa och försäkrar att Sverige står i kontakt med iranska företrädare.
”Vi har framfört krav på att Ahmadreza Djalali omedelbart måste ges den vård han är i behov av”, skriver utrikesministern i en kommentar.
Vidare uppger utrikesministern att arbetet med Ahmadreza Djalalis fall fortsätter och att han omedelbart måste friges av humanitära skäl.
”Detta har med stor tydlighet framförts upprepade gånger till företrädare för Iran”.
Maria Malmer Stenergard skriver på X att hon under fredagskvällen talat med Irans utrikesminister, och krävt att Djalali får den specialistvård han behöver.
Anklagas för spionage
Ahmadreza Djalali, som blev svensk medborgare 2018, greps i Iran 2016 och dömdes till döden anklagad för spionage. Hans familj och den svenska regeringen har sedan dess kämpat för hans frigivning. Djalali har tidigare uttryckt frustration över att han fortfarande sitter fängslad medan andra svenskar har släppts fria.