Handelskommissionär Cecilia Malmström sade tidigare i juni att det var hennes högsta prioritet att få till stånd en överenskommelse. Foto: Joakim Goksör/TT

EU överens om avtal med sydamerikanska länder

Uppdaterad
Publicerad

EU och de så kallade Mercosurländerna i Sydamerika har kommit överens om ett handelsavtal, uppger Argentinas regering i ett uttalande.

En representant för Brasiliens regering hyllar det ”historiska avtalet”.

Avtalet nåddes i Bryssel efter omkring 20 års förhandlingar. Förhandlingarna har bland annat komplicerats av EU-ländernas oro för att översvämmas av billigt nötkött från Sydamerika, medan Mercosurländerna har ställt sig tveksamma till att öppna upp vissa industrisektorer, till exempel bilindustrin.

Handelskommissionärens högsta prioritet

Handelskommissionär Cecilia Malmström sade tidigare i juni att det var hennes högsta prioritet att få till stånd en överenskommelse.

För att avtalet ska träda i kraft krävs att EU-länderna och EU-parlamentet ger det sitt stöd.

Den ekonomiska samarbetsorganisationen Mercosur består av länderna Argentina, Bolivia, Brasilien, Paraguay, Uruguay och Venezuela, skriver NE. Mercosurländerna har en gemensam tullunion.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.