Efter den senaste tidens krigsliknande tillstånd i Sri Lanka beskylls Tamil- ska Eelams befrielsetigrar (LTTE) bl.a. för självmordsattentat mot armé- chefen då elva människor dödades.
Gerillans chefsförhandlare varnar för att isolering kan tvinga LTTE in på en hårdför väg. Svensken Ulf Henrics- son, chef för övervakningen av vapen- vilan, tror att LTTE ”inte skulle ha lika goda skäl” att välja fredens väg.
Skulle drabbas hårt
En terrorstämpel vore ett slag i ansiktet på rebellerna som vill framstå som legitima ledare för en framtida självstyrande tamilsk region.
Gerillan har redan olagligförklarats i USA, Storbritannien, Kanada och Indien. Det skulle drabba LTTE hårt om dess tillgångar fryses ytterligare eftersom den är beroende av medel som samlas in utomlands, ofta från tamiler i exil.