Rapport: Gjorde miljardvinst inför Hamas-attacken
Endast fem dagar innan Hamas attack mot Israel den 7 oktober gjorde någon - eller några - en miljardvinst genom att dra nytta av israeliska aktier som man förutspådde skulle sjunka. Det säger bland annat kommissionären Robert J. Jackson vid USA:s motsvarighet till Finansinspektionen, enligt Haaretz.
Jackson har granskat stora mängder riktade blankningar som utfördes den 2 oktober. I korta drag innebär blankning att man utför en försäljning av aktier man inte äger - för att göra vinst om de tappar i värde.
”Våra fynd tyder på att börsmäklare med information om de kommande attackerna tjänade på dessa tragiska händelser”, låter det i rapporten. Man tillägger att det är "extremt osannolikt" att kvantiteten blankningar var en slump.
Haaretz skriver att 227 000 blankningar utfördes den 2 oktober, medan det endast sker några tusen en "vanlig dag".