Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.
Efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 svarade Israel med att invadera Gaza. Det har lett till svåra humanitära förhållanden och många civila dödsoffer. Kriget påverkar flera länder i regionen. SVT rapporterar live om säkerhetsläget.
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Flera av de få välgörenhetsorganisationer som finns kvar i Gaza varnar för en stigande svält, där människor allt oftare kan behöva äta rutten mat. Foto: Abdel Kareem Hana
Senaste nytt om Hamas, Israel och konflikten i Mellanöstern
Ett skadat barn bärs till Nasser-sjukhuset i Khan Yunis på tisdagsmorgonen.
De israeliska flyganfallen över södra Gaza har fortsatt under måndagsmorgonen. I helgen sa IDF att man även kommer utvidga sin markoffensiv över hela Gazaremsan. Hittills har markstriderna mest utspelat sig i de norra delarna.
Markus Botsjö
SVTReporter
Överblick
Idag09:58
Utrikesministern Maria Malmer Stenergard (M) Foto: Lars Schröder/TT
Utrikesminister: ”Värsta humanitära katastrof”
”Det som utspelar sig framför våra ögon är den värsta humanitära situationen sedan krigets början i oktober 2023”, skriver Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) om den rådande situationen i Gaza.
Sedan Israels blockad av nödhjälp infördes har den humanitära katastrofen förvärrats.
”Det är djupt beklagligt att de framsteg som nåddes under vapenvilan, då det akuta svälthotet avvärjdes, nu har gått förlorade.”
Malmer Stenergard skriver vidare att man tillsammans med EU uppmanar Israel att agera och säkerställa att tillräckligt med nödhjälp tillåts in i Gaza.
”Vi ser mycket allvarligt på att våra och andras uppmaningar inte hörsammas.”
Alice Hermansson
SVTReporter
Idag09:39
Foto: Eyad Baba/AFP/TT
Hungern stiger i Gaza
En palestinsk pojke skyddar sitt huvud från solen när han väntar på att få mat från ett soppkök i ett flyktingläger i Gaza. Sedan Israel stoppade all nödhjälp till Gaza varnar allt fler organisationer för att invånarna inte får tillräckligt med mat.
Alice Hermansson
SVTReporter
Idag09:28
Flera barn dödade i attack mot tältläger
Minst nio personer, varav fyra barn, har dödats i israeliska attacker mot Gaza under natten till söndag, rapporterar AP som hänvisar till palestinsk media. Anfallen ska ha genomförts mot ett flyktingläger i Khan Yunis i södra Gaza.
Alice Hermansson
SVTReporter
Idag00:15
Markerad händelse
60 attacker i Gaza på ett dygn
På lördagen meddelade den israeliska militären, IDF, att ungefär 60 flygattacker utförts i Gaza mot vad de kallar ”platser med terrorkoppling”, skriver Jerusalem Post.
Samtidigt har palestinska nyhetsmedier rapporterat att minst två flyktingläger träffats i Deir al-Balah och Gaza stad.
Minst 23 personer i Gaza ska ha dödats natten mot lördagen.
Edith Lindvall
SVTReporter
Igår17:10
Markerad händelse
Över 20 döda i nya israeliska anfall
Minst 23 civila har dödats i israeliska flyganfall mot Gaza under natten mot lördagen, uppger vårdkällor i det Hamaskontrollerade området.
Bland dödsoffren finns en familj på fem personer, vars tält träffades i Gaza stad i den norra delen av Gazaremsan.
I en israelisk attack sent på fredagen träffades en lagerlokal tillhörande Unrwa, FN:s organ för palestinska flyktingar, i staden Jabalia. Fyra personer dödades, enligt Indonesiska sjukhuset, dit kropparna fördes.
Ett filmklipp som AP tagit del av visar hur det brinner i den förstörda byggnaden.
Israels militär uppger att nio soldater skadades lindrigt när en sprängladdning detonerade under en insats i Gaza stad under fredagskvällen. Soldaterna ska ha evakuerats till sjukhus i Israel.
(TT)
Nils Jönsson
SVTReporter
Igår13:57
Bild tagen fredagen den 9 maj. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT
Ward Nar i Khan Younis på södra Gazaremsan reagerar när hon pratar med nyhetsbyrån AP:s fotograf. efter att ha kommit tillbaka tomhänt från ett försök att ta emot donerad mat till sin man Mohammed Zaharna och deras barn.
Linnea Carlén
SVTReporter
Igår09:22
Markerad händelse
Tidigare EU-topp: Israel utför etnisk rensning
Toppdiplomaten och EU:s tidigare utrikeschef Josep Borrell anklagar Israel för folkmord i Gaza.
– Vi står inför den största insatsen av etnisk rensning sedan slutet av andra världskriget, för att kunna skapa en praktfull semesterdestination, sa Borrell i samband med att han tog emot en utmärkelse enligt The Guardian.
Han menar också att Israel har gjort sig skyldiga till krigsbrott och att de medvetet svälter Gazas befolkning.
Borrell riktar också kritik till Europa och de länder som förser Israel med vapen.
Alice Hermansson
SVTReporter
9 maj16:15
Markerad händelse
Israel: Har skjutit ner robot från Jemen
Israels armé uppger att man har skjutit ner en robot som avfyrats från Jemen. Enligt nyhetsbyrån AFP har explosioner hörts i Jerusalemtrakten.
”Efter flyglarmet som ljöd för en kort tid sedan i flera områden i Israel har en missil avfyrad från Jemen genskjutits”, skriver militären i ett uttalande.
Den Iranstödda Huthirörelsen har tagit på sig avfyrningen av roboten, rapporterar Reuters.
I söndags slog en robot ner vid Israels största flygplats Ben Gurion. Huthirörelsen tog på sig även den attacken och lovade att fler skulle följa. I början av veckan svarade israeliska och amerikanska stridsflyg med attacker mot mål i Jemen.
(SVT/TT)
Fredrik Tano
SVTReporter
9 maj14:40
Markerad händelse
Khan Younis, södra Gaza, 9 maj 2025. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT
USA: Nödhjälp kommer släppas in snart
Den amerikanska ambassadören till Israel Mike Huckabee säger på fredagen att ett nytt system för att leverera humanitär hjälp till Gaza har lanserats och leveranserna ska börja ”mycket snart”, rapporterar bland annat nyhetsbyrån AP.
Välgörenhetsorganisationer, ideella organisationer och flera regeringar ska samarbeta om det nya biståndsdistributionssystemet, som ska ersätta det befintliga FN-ledda initiativet. Det är tänkt att Israel ska tillhandahålla säkerhet för leveranserna.
– Detta kommer att göras på ett sätt som hindrar Hamas från att få tillgång till hjälpen, säger Huckabee till reportrar utanför den amerikanska ambassaden i Jerusalem.
Iva Horvatovic
SVT
9 maj13:57
Javascript är avstängt
Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Israels blockad av nödhjälp till Gaza och den påföljande matbristen har tvingat palestinierna att äta mat som man förr hade kastat.
Samaher al-Ghoula använder dåligt mjöl för att mätta sina barn.
– När vi siktar det finns det kvalster, som ni ser är det fullt av kvalster eller så är det förstört. Folk kastade det tidigare till djur, i dag siktar vi det. Det har en konstig smak, men vad kan vi göra? Barnen vill äta, säger hon.
Amna Rizk har å sin sida blötlagt pasta för att på så sätt göra bröd.
– Alla vi, äldre, unga, vi lever alla på en enda brödbit. Vi delar den, vi delar en enda brödbit.
Se mer om matlagning i Gaza under blockaden i klippet ovan.