Här simmar hajen upp på land

Uppdaterad
Publicerad

Besökare på Seaside Park Beach i New Jersey fick sitt livs överraskning när en två meter lång haj plötsligt simmade upp på land.

Det var i fredags som hajen långsamt simmade utefter stranden innan den plötsligt vände och till besökarnas förvåning simmade rakt upp på land. En amatörfotograf fångade händelsen som visar hur hajen ligger några sekunder på sanden innan den vänder och simmar ut i vattnet igen.

Det var surfare som upptäckte hur flera hajar närmade sig de badande människorna och larmade livräddare som i sin tur såg till att alla i vattnet tog sig upp på land. Ingen människa skadades under incidenten.

Normalt inte farlig

Det var tredje gången på kort tid som hajar siktats nära stranden i New Jersey men hittills har inga allvarliga attacker rapporterats. Hajexperten Hans Walters säger till nyhetssajten myfoxny.com att det förmodligen handlar om brunhaj som normalt inte är farlig för människor.

– Den tar sig in till stränderna för att jaga småfisk. Normalt attackerar den inte människor men för säkerhets skull är det bäst att ta sig upp ur vattnet, menar han.

Stranden stängdes av för besökare efter händelsen men efter att livräddare på stranden följt hajen ut till havs kunde stranden öppnas igen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.