23 personer skadades när båten träffades av lavaklotet. Foto: TT

”Lavabomb” slog ner i turistbåt – Kaptenen: ”Allt exploderade”

Uppdaterad
Publicerad

23 människor skadades när en turistbåt träffades av en ”lavabomb” på Hawaii. Det glödande lavaklotet slog ett hål i båtens tak nära hamnen i Wailoa på huvudön Hawaii, även kallad Big Island.

Lava strömmar fortfarande ner i havet från vulkanen Kilauea, vars utbrott startade i maj. Båtturen gick under namnet ”Lava ocean tours” och tanken var att båtpassagerarna skulle få bevittna det hela. Men det fick ett tragiskt slut.

Kvinna allvarligt skadad

23 personer skadades när båten träffades av lavaklotet. Tretton av de som skadades av lavaklotet får eller har fått vård på sjukhus och en av dem, en kvinna, beskrivs som allvarligt skadad med ett brutet lårben. Övriga fick lindriga skador som togs om hand i hamnen.

Shane Turpin, som är kapten på båten, säger till AP att han aldrig hann se vad som hände.

– När vi var på väg ut ur zonen så exploderade plötsligt allting runtomkring oss. Det var överallt, säger han.

Besättningen insåg inte exakt vad som hade hänt förrän de efteråt fick se ett videoklipp på händelsen.

Tunga som kylskåp

Ett vittne som såg båten lägga till berättar om stora stenar på däck och passagerare som fått bränn- och skärsår på benen. Så kallade lavabomber är kraftiga stänk av lava som kan färdas flera kilometer och vara tunga som kylskåp.

Båten har plats för 49 passagerare men det är oklart exakt hur många som fanns ombord.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.