Sex personer har skadats i en misstänkt giftattack vid Westfield affärscentrum i Stratford, i östra London. Foto: TT

Sex personer skadade i misstänkt giftattack i London

Uppdaterad
Publicerad

Sex personer har skadats i en misstänkt giftattack vid ett köpcentrum i Stratford, i östra London, enligt BBC.

Polisen i London larmades till en ”syrarelaterad incident”, uppger Independent. Enligt polisen ska en ”grupp män” ha sprejat något som tros vara en skadlig substans, vilket ledde till att sex personer skadades. De skadade ska ha befunnit sig på olika platser.

Inte terrorrelaterad

En person har gripits, misstänkt för grov misshandel.

Händelsen ska inte vara terrorrelaterad.

Antalet frätattacker har ökat i Storbritannien de senaste åren, i samband med rån och gängrelaterat våld. Regeringen lovade i juli att se över hårdare straff för människor som angriper andra med frätande ämnen, skriver TT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.