Tomrummet efter Navalnyj: ”Oppositionen måste försöka komma överens”
Med Aleksej Navalnyjs dödsbesked dog också den ryska oppositionens ansikte utåt. Enligt Alexander Borodikhin, journalist på ryska Mediazona, måste de som vill se ett förändrat Ryssland nu enas.
– Det är omöjligt att förutse framtiden men det finns mycket smärta och ilska, säger han.
Aleksej Navalnyj uppges ha dött i fångenskap under den 16 februari i år. Det lämnar ett tomrum i den ryska opposition där Navalnyj varit frontfigur.
Dödsbeskedet kommer dock inte innebära att de oppositionella krafterna i Ryssland ger vika. Det tror Alexander Borodikhin, journalist på den oberoende ryska nyhetssajten Mediazona som rapporterar om rysk opposition.
– Ryska oppositionella som inte är fängslade kan göra en hel del, säger han.
Aleksej Navalnyj död
Se klippet för att höra den exilryska reporterns syn på frågan.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.