Foto: TT

USA:s arbetslöshet föll kraftigt

Publicerad

USA:s arbetslöshet sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2007. Nu väntar förmodligen en snar räntehöjning.

Den amerikanska ekonomin är fortsatt stark, visar nya officiella siffror. Jobbtillväxten uppgick till 178.000 i november, vilket var ungefär som väntat.

Men fallet i arbetslösheten kom oväntat och var kraftigt. Novembersiffran föll till 4,6 procent, från 4,9 procent i oktober, och är den lägsta på nio år, det vill säga före finanskrisens härjningar.

Men den lägre arbetslösheten beror inte bara på de ljusare tiderna. Många ger också upp och lämnar därmed arbetskraften.

Men oavsett det, arbetsmarknaden är starkare än väntat, även om löneökningstakten var lägre än tidigare månader. En jobbtillväxt på 100.000 i månaden anses enligt centralbankschef Janet Yellen räcka för att hålla jämna steg med ökningen av arbetskraften. Månadssnittet i år ligger på 180.000 nya jobb.

Och tillsammans med andra starka färska konjunktursignaler talar allt mer för att det kommer en ny amerikansk räntehöjning i december kring luciatider, ett år efter den förra höjningen – något som lär påverka räntemarknaderna världen över.

Marknadsreaktionerna blev emellertid ganska små.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.