Chatta om klimakteriet
Sally • Det är över 10 år sen min mens försvann, är 58 år men har tänkt börja använda Blissel kräm pga sköra slemhinnor o upprepade urinvägsinfektioner. Ökar risken då för livmoderhalscancer? Det sades ju nåt i programmet om att risken ökade om det gått mer än 10 år sen mensen försvunnit
Blissel ökar inte cancerrisken, det är en lokal behandling som ger väldigt låga nivåer av hormonpåverkan på resten av kroppen. Det som ökar cancerrisken är "systemisk" behandling, alltså när man behandlar hela kroppen med tabletter, kräm eller plåster.
Livmoderhalscancer orsakas främst av papillomvirus (kondylomvirus) och har inget med hormonnivåer att göra.
Livmodercancer (cancer i livmoderns slemhinna, istället för livmoderhalsen) däremot kan orsakas av systemisk östrogenbehandling. det är därför man ska använda hormonspiral, gulkroppshormon, eller annat skydd för livmodern
Eri • Hej! Jag är 50 och tar östrogen som spray men klarar inte av att ta progesteron. Har bara testat bioidentiskt och tom krämer som jag tar i minidoser men jag blir personlighetsförändrad och tappar helt humöret under den halvan jag tar det. Kan man vara ”allergisk” mot progesteron?
Gulkroppshomorn/progesteron är det hormon i kroppen som orskaar PMS / PMDS besvär hos en del kvinnor. Det har sannolikt ingen/mkt begränsad effekt på klimakteriebesvären hos de allra flesta utan vi ger det för att skydda livmodern från den "långvariga stimulering" som östrogenbehanlding ger för att minska risken för livmodercancer.