Av de åtta attackerna som genomfördes på olika platser i Paris igår var konserthuset hårdast ansatt. Fyra gärningsmän tog sig in i byggnaden klädda i bombvästar, de sköt ihjäl ett stort antal konsertbesökare och skadade många.
Amelie var en av dem som överlevde attacken.
– Vi lyckades gömma oss i två timmar, vi var 25 personer som kröp ihop tillsammans. Vi hörde skott från kalasjnikovs. Det var som att folk blev torterade, säger hon.
”Det var ett blodbad”
Polisen uppger att närmare 100 personer dog i konserthallen. Vittnet Amelie berättar om fruktansvärda scener som utspelades inifrån byggnaden.
– Det var ett blodbad, som en slakt. Det var döda människor överallt, säger hon.
Radioreportern Julien Pearce, som var på konserten med bandet Eagles of Death Metal, säger till CNN att konserten var på väg mot sitt slut när beväpnade män kom in i byggnaden.
– De rörde sig inte. De stod bara där, i bakre delen av konsertsalen, och sköt på oss. Som om vi vore fåglar, säger Julien Pearce.
Ett annat ögonvittne säger att angriparna skrek ”Allahu Akbar” (de arabiska orden för ”Gud är större”) innan de öppnade eld i lokalen, som rymmer 1.500 personer. Konserten var utsåld, enligt BBC.
”En scen från helvetet”
– Det var som en scen från helvetet. Konserten avbröts och alla låg på golvet medan de fortsatte att skjuta på människor, säger en person till Radio France.
Gärningsmännen uppges ha varit unga, omaskerade och väldigt kontrollerade.
– Han som jag såg hade svart träningsoverall med vita streck. Han var max 25 år. Han hade brunt hår. Han var rätt lugn, det var det som förvånade mig, säger ett annat vittne.