Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
MFF missade att rycka i guldstriden Foto: Bildbyrån

Malmö tappade greppet om guldet – kryssade mot Häcken

Uppdaterad
Publicerad

Malmö tappar mark i toppstriden.

De ljusblå fick en drömstart hemma mot Häcken – men tappade sedan en ledning och matchen slutade 2-2.

– Jag är besviken över att tappa poäng. Vi vet att det är en match vi måste vinna. Men vi måste se det positiva i att vi fortsatt har ett försprång på två poäng. Vi måste fortsätta att jobba hårt i de två sista matcherna, säger Malmös Antonio Colak till SVT Sport.

På första plats inför omgången – men kanske inte när den är färdigspelad. Det blev ”bara” en poäng för Malmös del och det gör att man nu inte längre har allt i egna händer inför de två sista matcherna. Djurgården tar vid seger mot Norrköping över förstaplatsen i allsvenskan.

MFF fick dock en perfekt start på matchen då de efter fem minuters spel tog ledningen. En frisparksvariant hittade fram till Malmös spjutspets Antonio Colak, som kunde trycka in 1-0.

Hemmalaget fortsatte sedan pressa Häcken – men utan att lyckas utöka i den första halvleken.

Häckens svar i andra

Gästerna inledde därefter den andra halvleken starkt och efter dryga timmen skulle man få utdelning. Godswill Ekpolo serverade Alexander Jeremejeff, tidigare i just Malmö, som rakade in bollen i mål. 1-1.

Blott sju minuter senare kom nästa smäll för MFF.

Malmöspelarna stod för en halvdan rensning i straffområdet och Patrik Wålemark visade påpasslighet när han höll sig framme, drog till på ett tillslag och fullbordade Häckens vändning.

– Första halvlek börjar vi bra. Vi gör 1-0 men sedan i andra halvlek låter vi dem komma in i matchen och de går mål på sina chanser, säger Colak.

Hemmalaget vägrade förlora

Men Malmö vägrade förlora på hemmagräs. Ett inlägg hittade in till Malik Abubakari i straffområdet – och hans panna styrde bollen i mål.

Matchen slutade sedan 2-2.

– Vi kan inte klaga nu, det är bara att fortsätta, säger Colak.

I och med poängen har Häcken matematiskt säkrat ett allsvenskt kontrakt inför 2022.

AIK och Djurgården är fortsatt med i toppstriden. De förstnämnda ställs mot Varberg i morgon och Dif ställs mot IFK Norrköping på måndag.

Allsvenskan

Malmö FF logo

Malmö FF

2 - 2

BK Häcken logo

BK Häcken

Eleda Stadion, Malmö
Publik: 17218
Domare: Adam Ladebäck

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.