Kanonskräll i U21-EM – England utslaget av Rumänien

Uppdaterad
Publicerad

Efter ett osannolikt drama, en riktig målvaktstavla, och ett briljant Rumänien är England, med mängder av Premier League-spelare, skrällartat utslaget ur U21-EM.

Manchester United-målvakten Dean Henderson stod för en tabbe i slutminuterna som sänkte britterna (2-4).

Efter förlusten i öppningsmatchen mot Frankrike behövde England vinna mot Rumänien i den andra matchen.

Och trots att laget missade lägen och tiden tickade på såg laget tids nog ut att kunna göra 1-0 mot ett kämpande Rumänien.

Det blev något helt annat. George Puscas gjorde 1-0 efter 76 minuter – då var England långt från en slutspelschans.

Dundertabbe sänkte England

Det blev en målrik avslutning på matchen och när Tammy Abraham gjorde 2-2 i den 87:e minuten kunde England jaga det där segermålet som behövdes. Men i stället stod målvakten Dean Henderson, till vardags i Manchester United, för en dundertabbe. Målvakten skulle fånga upp ett till synes enkelt distansskott längs marken men släppte i stället in bollen mellan händerna.

När matchen var slut stod det 4-2 till Rumänien på resultattavlan. Sex mål på en dryg kvart. Florinel Coman satte 4-2-målet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.