Kolla vädret idag – sök på din ort

Väder i t.ex. Malmö, Umeå eller Paris – timme för timme och tiodagarsprognoser.

Månadsöversikt över det storskaliga vädret under de kommande veckorna

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Video med månadsöversikt för maj 2025 Foto: SVT

Månadsöversikt för maj

Uppdaterad
Publicerad

Långtidsprognos: Kylig och ostadig start på sköna maj och därefter långsamt varmare. I andra halvan av månaden, kan man eventuellt ana ett tydligare skifte och ett par högsommardagar i sista tredjedelen av månaden känns inte omöjligt just nu.

VECKA 19

Veckan inleds med det rätt kyliga och ostadiga väderläget som präglat månadens första dagar (torsdag-söndag i vecka 18). Tidvis passerar ett och annat regn- eller skurområde och i den norra delen av Skandinavien, speciellt fjällen kan det vara inslag av snö.

Även en stor del av Väst- och Centraleuropa får kyligare väder än normalt och i gränsen till den mycket varma luften över Europas sydöstra hörn och östra Medelhavet kan man räkna med en del regn eller skurar som passerar. Samtidigt väntas övervägande högtrycksbetonat väder kring de brittiska öarna. Och detta högtryck börjar också förstärkas och får efterhand allt mer inflytande över Skandinavien, vilket stabiliserar vädret där. I nuläget är det dock ingen riktigt värme i sikte kopplat till det.

Storskalig översikt för vecka 19, 5-11 maj Foto: SVT

VECKA 20

Högtrycksbetonat väder väntas över de brittiska öarna och Nordatlanten i allmänhet. Det ger också ett stort inflytande över Skandinavien, åtminstone ser det någorlunda stabilt ut. Någon direkt värme är inte i sikte än, åtminstone inte tydligt. Det har varit lite fram och tillbaka i prognoserna kring den saken och får bli en osäkerhet att ha i bakhuvudet. Lite mer fart på jetströmmen och en mer aktiv nordlig lågtrycksbana än vad underlaget till översikten visar på just nu kan exempelvis leda till ett varmare utfall än väntat.

Över mellersta Europa kan det nog bli relativt varmt för årstiden åtminstone. Samtidigt ostadigt kring Medelhavet, speciellt mellan Iberiska halvön och Italien/Balkan. I östra Europa och en bit in över Ryssland fortsätter det relativt kyliga vädret ett tag till.

Storskalig översikt för vecka 20, 12-18 maj Foto: SVT

VECKA 20-21

Någon gång från sent vecka 20 eller inne i vecka 21 sker ett skifte till lite ostadigare väder igen, så man får räkna med att det tidvis kan komma både sammanhängande regnväder och regnskurar över Skandinavien. Den stora frågan är hur långvarigt det blir. Samtidigt pekar vissa tendenser på att ett högtrycksområde snabbt förstärks över västra Ryssland med varmare väder som följd där och att det högtrycket på sikt kan få inflytande över det Skandinaviska vädret också.

Även östra Europa ser i det här scenariot ut att kunna få torrt och relativt varmt väder till följd av en sådan storskalig strömning. När det gäller västra Europa verkar en ostadig inledning rimlig (i enighet med föregående karta) men potentiellt kan det ske en stabilisering efterhand. Osäkerheten kring detaljerna i den storskaliga utvecklingen blir allt större här även om det går att se spår av en allmän omläggning av väderläget kring den här tidpunkten.

Storskalig översikt för perioden vecka 20-21. Veckointervall betyder att tidpunkten för när olika saker väntas ske är svår att pricka in exakt. Foto: SVT

VECKA 21-22

Någon gång kring perioden vecka 21-22 finns potential till att få lite mer högtrycksbetonat väder över Skandinavien och att det under åtminstone några dagar kan komma in lite mer ordentlig varmluft. Det hänger förstås på detaljerna i den storskaliga utvecklingen det är därför svårt att avgöra exakt hur det kommer se ut. Det här ligger också långt fram i tiden och mycket kan ändras.

Högtrycket över Ryssland skulle kunna förstärkas in över oss, inte omöjligt att det sker i kombination med att ett högtryck först förstärks från sydväst, det brukar kunna se ut så. Följs det sedan av mer lågtrycksbetonat väder över Västeuropa igen kan högsommarvarm luft pumpas upp mot Skandinavien under några dagar. Det är sällan långvarigt, så en övergång till ostadigt väder igen efter några dagars värme är i så fall inget att förvånas över.

Storskalig översikt för perioden vecka 21-22. Veckointervall betyder att tidpunkten för när olika saker väntas ske är svår att pricka in exakt. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Månadsväder

Mer i ämnet