Författaren Max Lundgren död

Uppdaterad
Publicerad

En av Sveriges mest lästa ungdomsförfattare, Max Lundgren, avled natten till fredagen. Han blev 68 år gammal.

Efter studier i Lund debuterade Max Lundgren 1962 med boken Hunden som äntligen visslade och fick för den Göteborgs-Tidningens debutantpris.

Hans flitiga produktion har därefter resulterat i ett 50-tal böcker, de flesta för barn och ungdom men dryga dussinet för vuxna. Flera av dem, till exempel de klassiska Åshöjden-böckerna (1967 och framåt) och Pojken med guldbyxorna (1967), har blivit tv-serier.

En av hans sista arbetsuppgifter var som manusförfattare i Malmö brinner, ett kulturprojekt som drivs av Drömmarnas hus i Rosengård med temat Vad händer i en stad när vuxna inte lyssnar på de unga?

Max Lundgren tillbringade sina första år i Kävlinge. När han skulle börja tredje klass flyttade familjen till Malmö som han varit trogen sedan dess. Han blev den förste i sin familj att ta studenten. Därefter studerade han konst- och litteraturhistoria vid Lunds universitet.

Han satt på stol nummer 15 i Barnboksakademin och var ordförande i Sveriges författarförbund 1995-1997.

TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.