Storbråket i Falun: Samtliga har lämnat sjukhuset
Samtliga personer som skadades i storbråket utanför Falun för knappt två veckor sedan har nu lämnat sjukhuset.
Totalt fördes fyra män till sjukhus efter händelsen, där nio personer var inblandade. Två hade livshotande skador. En av männen avled av sina skador innan han kom fram till sjukhuset.
Av de övriga tre var en lindrigt skadad, och kunde lämna sjukhuset ganska omgående.
Knivmord i Falun 2017
De två andra, vars skador klassades som allvarliga, var kvar längre. Mannen som till en början hade livshotande skador var den sista att skrivas ut. Det finns inga närmare uppgifter om när de skrevs ut.
LÄS MER: En person död efter storbråk i Falun
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.