Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) Foto: Izabelle Nordfjell/TT

Ministern: ”Utgår från att Findus står för sina löften”

Uppdaterad
Publicerad

Ett stort hinder återstår innan jättesatsningen kan förverkligas: Findus måste vilja sälja. En process där Bjuv kan räkna med stöd från regeringen.

– Jag kan bekräfta att vi har tagit emot ett anbud från Foodhills AB och Bjuvs kommun under onsdagen, säger Martin Larsson, kommunikatör på Findus Sverige. Vi har inte tagit ställning till det ännu, vi kommer att att gå igenom anbudet noggrannt under de närmaste veckorna.

Varken Findus  eller Foodhill vill säga något om anbudets storlek.

Findusförsäljningen

– Det här är det första anbudet som har kommit in till oss men det finns fler företag som har visat intresse för anläggningen, säger Martin Larsson.

För Findus ägare Nomad Foods kan en försäljning innebära att man släpper in en blivande konkurrent i fabriken. både majs, wokgrönsaker och ärtor ingår i Findus sortiment.

Redan på torsdagen kom de första kommentarerna från regeringsnivå:

”Vid regeringens kontakter med Nomad Foods har de varit tydliga med att de vill ta sin del av ansvaret för såväl de anställda som för den fortsatta utvecklingen i Bjuv. Jag förutsätter att man håller sig till dessa löften”, säger landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) i ett pressmeddelande.

Findus menar att de inte har något intresse av att låta processen dra ut på tiden.

– Från Findus sida vill vi sälja så snart som möjligt, säger Martin Larsson. Vår produktion på fabriken är helt avslutad. Nu står den i stand-by-läge i väntan på att någon annan ska kunna ta vid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Findusförsäljningen

Mer i ämnet