Nu mitt på dagen pågår en lite annorlunda auktion i Östersund. Det är Jämtlands gymnasium som håller i det och bland föremålen som auktioneras ut finns bland annat en del från Östersunds fotbollsklubb. Bland annat en signerad fotboll.
SVT Nyheter Jämtlands reporter Fredrik Lundmark, som är på plats, berättar att bollen nu blivit såld för 1.500 kronor.
Köparen hålls hemlig – bollen ska bli julklapp
Vem som köpte den kan vi inte avslöja. Det ska nämligen bli en julklapp och berättar vi om köparen, ja då är risken stor att det går att lista ut vem som kommer få den åtråvärda julklappen.
Men det är inte bara ÖFK-prylar som auktioneras ut.
– Det är alla möjliga grejer här. Många företagare har också skänkt saker, berättar Fredrik Lundmark.
Musikhjälpen sänds just nu på SVT och i Sveriges radio. Årets tema är ”Barn är inte till salu”.
Ett inslag om auktionen kommer i kvällens sändningar i SVT1 18.30