Det var i fredags som en man anmäldes försvunnen. Hans bil hittades senare på en parkeringsplats utanför en ishall i Piteå. I bilen hittades mannen död, enligt uppgifter från mannens bror till Piteå-Tidningen.
Redan samma dag anhölls en misstänkt gärningsman efter att han förhörts, då skäligen misstänkt för mord. När han nu begärs häktad så har misstankegraden höjts till sannolika skäl.
Åklagarens häktningsframställan har lämnats in till Luleå tingsrätt. Åklagaren vill inte lämna någon ytterligare information före häktningsförhandlingen, som troligen hålls på måndag förmiddag.
Den misstänkte har begärt en offentlig försvarare och det är nu klart att Christina Lehto, advokat vid Advokatbyrån Kaiding, kommer att representera honom.
– Jag vill inte gå in på vilken inställning min klient har, säger hon.