– Vi ser det inte som någon direkt risk att branden ska blossa upp igen, säger Thomas Winnberg, räddningschef.
Vid 16-tiden i dag bedömer han att räddningsinsatsen är avslutad. Rökutvecklingen har minskat betydligt och det är en gynsam vindriktning. Röken blåser inte mot centrala Kiruna, men det finns fortfarande förskolor som har stängt under torsdagen på grund av stark röklukt.
LÄS MER: Efter branden – delar av Kiruna stängs ned
– Brandplatsen ska nu övervakas och vi kommer att åka ut dit och kontrollera ikväll. Skulle någonting hända så finns det beredskap, säger Thomas Winnberg.
Uppdaterad.
Eftersom branden är släckt avvecklas kommunens krisledning under fredagskvällen. Återvinningscentralen kommer att öppna igen på måndag den 26 juni klockan 07.00 för privatpersoner och företag. Men eftersom det återstår mycket arbete med att städa på anläggningen har Tekniska Verken under några dagar inte möjlighet att ta emot större fordon.