Så här är det tänkt att det nya Slottsholmen ska se ut

Slottsholmen kan bli av – trots ABBA-stjärnans avhopp

Uppdaterad
Publicerad

Samtliga byggnationer på Slottsholmen kommer med största sannolikhet bli av – trots Björn Ulvaeus avhopp.

Det menar Louise Eklund, vice vd på ALM Equity.

När den före detta ABBA-stjärnan Björn Ulvaues meddelade att han inte längre kommer vara aktiv i Slottsholmenprojektet har det spekulerats en hel del i vilka delar i byggnationerna som verkligen kommer bli av.

Det har framför allt varit frågetecken kring hotellet och marinan. Men Louise Eklund är hoppfull.

Slottsholmen i Västervik

– Jag tror det kommer bli av, men jag vågar inte garantera något, säger hon.

Kan byggas i etapper

Ett slutgiltigt besked lämnas innan juli, tror Louise Eklund, som däremot menar att byggnationerna kan komma att ske etappvis.

– Det kan bli så att vi delar upp projektet, och att byggnationerna av hotellet och marinan kommer att ske senare än planerat, säger Louise Eklund.

ALM Equitys plan för huset på land, som ska fungera som en mötesplats, är oförändrad och kommer bli av.

Kommer sakna engagemnaget

Att Björn Ulvaeus väljer att inte aktivt driva projektet längre kommer alltså inte att stoppa bygget på Slottsholmen. Däremot kommer hans stora engagemnag att bli mycket saknat, menar Louise Eklund.

– Hans delaktighet har varit hundraprocentig och han har varit oerhört drivande i att det här ska bli verklighet, säger hon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Slottsholmen i Västervik

Mer i ämnet