Foto: SVT

Tre av juvelrånarna begärs häktade

Uppdaterad
Publicerad

Tre av de fyra misstänkta juvelbutiksrånarna greps under fredagen. En av dem togs av polis redan en kvart efter rånlarmet gick från Nygatan.

Första gripandet skedde redan fjorton minuter efter att polisen fått nys om rånet på Nygatan. Det rör sig om en 20-åring från Solna.

Klockan 13.07 var det dags igen för den andre rånaren som är 30 år. Han har i åklagarmyndighetens handlingar endast en postadress skriven i centrala Stockholm.

Greps i trädgården

Och så slutligen en sjuttonåring, hemmahörande i Tensta, som greps klockan 14.45.

SVT har tidigare skrivit om ett av gripandena som skedde i trädgården hos Hanna Elia.

Samtliga av de gripna männen är nu begärda häktade, misstänkta på sannolika skäl för grovt rån. Den fjärde rånaren är fortfarande på fri fot. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.